Przedsiębiorcy w Polsce borykają się z wieloma problemami na swojej drodze. Nierzadko sen z powiek spędza im kontrahent zalegający z zapłatą zobowiązania. Dlaczego?

Celem niemalże każdego przedsiębiorcy jest wypracowanie jak największego przychodu, tj. zgodnie z definicją: łącznej wartości sprzedaży dóbr, towarów i usług netto (bez VAT). W ślad za wykonaniem usługi lub dostarczeniem towaru idzie wystawienie faktury, co z kolei skutkuje powstaniem należności od kontrahenta. I w tym miejscu pojawia się czasem zgrzyt. Przychodem są bowiem należności (netto), które przedsiębiorca powinien otrzymać, a nie te, które faktycznie otrzymał od kontrahentów.

Od tego momentu problemy zaczynają się piętrzyć. Przedsiębiorcy nie spłynęła płatność od kontrahenta, ale on i tak musi zapłacić zaliczkę na podatek PIT/CIT oraz podatek VAT. Czyli tak naprawdę musi wyłożyć pieniądze za dłużnika, w pewien sposób go kredytując.

I o ile w kwestii podatku VAT od dłuższego czasu obowiązuje już ulga na złe długi, to jednak dopiero od stycznia 2020 roku zaczęła ona funkcjonować również w przypadku podatków dochodowych, tj. CIT/PIT.

Czym jest ulga na złe długi?

W przypadku, gdy przedsiębiorca nabywający towar lub usługę nie ureguluje kwoty zobowiązania w okresie 90 dni od wyznaczonego terminu płatności, będzie musiał skorygować swoje koszty o wartość nieopłaconego zobowiązania. Zapłaci zatem większą zaliczkę na podatek dochodowy (PIT/CIT). Natomiast wierzyciel, który wciąż czeka na swoje pieniądze, będzie mógł skorzystać z możliwości, którą dają mu nowe przepisy i dokonać korekty w podatku CIT/PIT. Tym samym w pewien sposób odzyska pieniądze wyłożone na dłużnika. Korekta w przypadku wierzyciela nie jest jednak obowiązkowa.

Ulga na złe długi ma za zadanie pomóc przedsiębiorcom, którzy borykają się z kontrahentami zalegającymi z płatnościami. Na podjęcie działania przedsiębiorca musi poczekać 90 dni od upłynięcia terminu płatności za zobowiązanie.

Więcej informacji na temat ulgi na złe długi znajduje się w poniższym linku:
https://www.biznes.gov.pl/en/publikacje/2310-ulga-podatkowa-za-zle-dlugi

© 2019 - Biuro Usług Księgowych Egida Sp z o. o.

Realizacja: Sky Design Studio Reklamy Łódź