Znajdź nas

Zakładamy firmę – lekcja 2! Jak wybrać formę opodatkowania

Aktualności,Podatki,Przedsiębiorca
Ostatnio pisaliśmy o tym, jakie kroki należy podjąć jeszcze przed założeniem własnej firmy. Dziś nieco rozwiniemy temat i skupimy się na wyborze formy opodatkowania. Przed założeniem firmy dobrze jest zastanowić się nad dostępnymi opcjami oraz oczywiście wybrać biuro księgowe. Samodzielne prowadzenie księgowości, nawet przy jednoosobowej działalności bywa bardzo trudne. A kary za ewentualne błędy ogromne! Stąd lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Wybór sposobu księgowania czasem narzuca nam rodzaj wykonywanej działalności, czy też forma prawna, jednak w niektórych przypadkach możemy wybrać, czy chcemy prowadzić księgi handlowe, czy też przykładowo książkę przychodów i rozchodów. O nich zresztą opowiemy więcej w kolejnych wpisach. Również sposób rozliczania podatków, który określaliśmy podczas zakładania działalności dopełniając formalności jest nie bez znaczenia. Do wyboru mamy:
  • zasady ogólne, które są zależne od wysokości dochodu,
  • podatek liniowy, który ma stałą stawkę podatku,
  • ryczałt, którego wysokość uzależniona jest od rodzaju działalności,
  • kartę podatkową, której wysokość jest zależna od różnych czynników, takich jak wielkość zatrudnienia, rodzaj świadczonych usług, czy miejsce wykonywania działalności.
Każda z nich ma swoje wady i zalety, a wybrać tą jedyną można tylko próbując ustalić wysokość dochodu firmy w skali roku. Co jak wiemy nie jest najłatwiejszym zadaniem dla początkującego przedsiębiorcy! Jeśli zakładasz działalność gospodarczą i zastanawiasz się jaki rodzaj księgowości oraz opodatkowania będzie dla Ciebie najlepszy, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami!