Pośród wielu dostępnych w Polsce form prowadzenia księgowości najtrudniejszą i najbardziej złożoną formą pozostają księgi handlowe, nazywane również pełną księgowością.
Co różni je od pozostałych form prowadzenia księgowości?
Prowadzenie ksiąg handlowych to skomplikowany i bardzo żmudny proces. Taka forma księgowania pozwala na zweryfikowanie każdego najmniejszego wpływu i wypływu środków z firmy. Każdy zakup oraz sprzedaż musi być potwierdzony odpowiednim dokumentem – Fakturą. Wymaga ona również odpowiednich kwalifikacji księgowego. My oczywiście takie posiadamy, nasze numery certyfikatów Ministerstwa Finansów to 4776/2004 i 56871/2012.
Każda osoba otwierająca firmę ma możliwość wybrania takiego właśnie sposobu rozliczania się. My natomiast w większości przypadków jednoosobowym działalnościom gospodarczym odradzamy ten wybór (jeśli nie jest on oczywiście koniecznością). Jest on zasadny zazwyczaj tylko w przypadkach, gdy mamy do czynienia z dużą ilością rozrachunków, trudnych transakcji (np. zagranicznych) i jako przedsiębiorca chcemy mieć nad tym pełną kontrolę. Prowadzenie ksiąg handlowych to zdecydowanie ułatwia.
Kto w takim razie jest zobligowany do prowadzenia ksiąg handlowych?
Wszystkie osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, ale także spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz przedsiębiorstwa w spadku, których roczny limit przychodów wyniósł równowartość 2 mln euro (był to limit przychodów za 2019 r., decydujący o prowadzeniu ksiąg rachunkowych w 2020 - w przeliczeniu na PLN: 8.746.800 zł , ale będzie to również limit przychodów za 2020 r., decydujący o prowadzeniu ksiąg rachunkowych w 2021 r. - w przeliczeniu na PLN: 9.030.600 zł )
Są to także np. poniżej wymienione spółki prawa handlowego:
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Spółka akcyjna
- Spółka komandytowa
- Spółka komandytowo-akcyjna