Znajdź nas

Zmiany w urzędach skarbowych

Aktualności,CIT,PIT,Podatki,VAT
Duże zmiany we właściwości urzędów skarbowych! Od 1 stycznia 2021r. zmieniła się właściwość w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych. Powiadomienie o zmianie urzędu skarbowego powinien otrzymać każdy podatnik, którego taka zmiana dotyczy w styczniu 2021r.

Kilka najważniejszych zmian w urzędach skarbowych znajdziecie poniżej.

  • Podmioty z całego kraju, które prowadzą działalność o największej skali, tj. przychód/obrót netto powyżej 50 mln euro. Obsługiwać będzie od tego roku będzie przez I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie.
  • Podmioty o dużej skali działalności, tzn. o przychodzie/obrocie netto od 3 mln euro do 50 mln euro, a także przedsiębiorcy zagraniczni o takiej skali obsługiwać będzie 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych.
  • Przedsiębiorcy zagraniczni, którzy posiadają przychód/obrót co najmniej 3 mln euro i ich stałe miejsca prowadzenia działalności gospodarczej znajdują się na terenie więcej niż jednego zasięgu działania naczelników wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, będą obsługiwani przez II Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie.
  • Podmioty z udziałem kapitału zagranicznego, które nie spełniają kryterium podmiotowego, a ich przychód/obrót jest niższy niż 3 mln euro od tej pory obsługiwać będą zwykłe urzędy skarbowe.
Powyższe zmiany przełożą się bezpośrednio na składanie deklaracji, czy prowadzenie postępowań administracyjnych. Dlatego upewnij się, czy zmiany dotyczą Twojego urzędu skarbowego!

Jakie sprawy załatwiasz w urzędzie skarbowym?

Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy jest składanie odpowiednich deklaracji podatkowych do właściwego urzędu skarbowego. Dlatego ustalenie jaki urząd skarbowy jest właściwy to istotne zadanie dla przedsiębiorcy. Najlepiej odrobić pracę domową przed rozpoczęciem działalności i już wtedy ustalić, gdzie dostarczać deklaracje. Po zmianach, które weszły w życie od stycznia weryfikacji powinien dokonać każdy przedsiębiorca. Dzięki temu ewentualne powiadomienie o zmianie urzędu skarbowego, nawet jeśli je przegapisz, nie wywoła złożenia deklaracji w złym miejscu. Załatwiaj sprawy w urzędach skarbowych właściwych dla VAT oraz PIT!