Znajdź nas

JPK_VAT zmiany!

Aktualności,Podatki,VAT
Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym w Dzienniku Ustaw z dnia 29 czerwca 2021 roku nastąpiły pewne zmiany w związku z JPK_VAT. I to już od 1 lipca 2021 roku! Zmiany te uwzględniają wprowadzenie unijnego pakietu VAT e-commerce. Dziś nieco rozwiniemy i podpowiemy co się zmieniło.

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy zbiorczych faktur uproszczonych.

Ma ona ułatwić prowadzenie ewidencji podatnikom. Tak jak już wcześniej jest możliwość zbiorczego wykazywania paragonów z NIP do kwoty 450 zł. Teraz jednak dodatkowo do nich można dołączyć również faktury dokumentujące przejazd płatną autostradą lub za przejazd na dowolną odległość w przypadku zakupu biletu. Dotyczy to biletów jednorazowych wystawianych przez podatników uprawnionych do świadczenia usług przewozu osób.

Jakie są inne zmiany w JPK_VAT?

Inną istotną zmianą jest to, że ewidencja w zakresie VAT należnego musi zawierać dane związane z terminem płatności lub datą dokonania zapłaty (w przypadku korekt z tytułu nieściągalnych wierzytelności). Ma to usprawnić weryfikację w przypadku nieściągalności wierzytelności oraz ułatwić weryfikację zastosowania ulgi na złe długi. Zmian oczywiście jest znacznie więcej, między innymi dotyczą one oznaczeń GTU różnych usług, a także usunięciu obowiązku stosowania oznaczenia MPP. Jako przedsiębiorca gubisz się w gąszczu przepisów? Szukasz księgowej w Łodzi lub biura rachunkowego? Sprawdź nas! Księgowość nie ma dla nas tajemnic, stale doszkalamy się i zawsze jesteśmy na bieżąco! Skontaktuj się z nami i skorzystaj z usług doświadczonej kadry księgowych w Łodzi!