Podatek VAT to podatek od towarów i usług. Split payment to jeden ze sposobów uszczelnienia luki podatkowej w VAT. Jego wartość doliczana jest do wartości netto transakcji handlowej. Odróżniamy dwa rodzaje podatku VAT - podatek należny i naliczony. Wartość należnego podatku VAT trzeba obowiązkowo wpłacić do urzędu skarbowego, natomiast o wartość naliczonego podatku VAT możemy co do zasady pomniejszyć podatek należny. Do urzędu skarbowego wpłacamy zatem kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy VAT-em należnym a VAT-em naliczonym. Czyli przysługującym do odliczenia w ramach prowadzonej działalności.
Kolejną przykrą konsekwencją dla nabywcy w przypadku pominięcia zastosowania obowiązkowego MPP jest brak możliwości zaliczenia takiego wydatku w koszty podatkowe. Przypominamy, że taka sama sankcja występuje w przypadku dokonywania przelewów. Dotyczy transakcji powyżej 15 tys. brutto na konta bankowe niewidniejące na Wykazie podatników VAT. Zapraszamy do zapoznania się artykułem o tzw. białej liście.
Czym jest split payment?
Split payment w praktyce jest modelem podzielonej płatności, w którym kwota netto z faktury VAT wystawionej przez przedsiębiorcę zostaje przelana na jego firmowy rachunek bankowy, a kwota podatku VAT trafia na specjalny, wyodrębniony przez bank rachunek VAT. Taka forma podzielonej płatności obowiązuje w Polsce już od 1 lipca 2018 roku. Początkowo była dobrowolna. Jednak od 1 listopada 2019 roku split payment stał się obowiązkowy dla faktur powyżej 15 tys. zł brutto. Które zostały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Załącznik do pobrania tutaj. Należy zaznaczyć, że mechanizm podzielonej płatności dotyczy wyłącznie transakcji dokonywanych przelewem w złotych polskich i jest stosowany w odniesieniu do podatników VAT. Uczulamy: za niedostosowanie się do przepisów, mogą nas spotkać bardzo dotkliwe konsekwencje finansowe.Jak to działa?
Od 1 listopada 2019 r. obowiązkiem dla sprzedawcy jest umieszczanie adnotacji „mechanizm podzielonej płatności” na fakturach. Które dokumentują sprzedaż towarów, bądź usług z załącznika 15 i spełniają warunki do zastosowania MPP (Mechanizm Podzielonej Płatności). Karą za wystawienie faktury bez tej adnotacji jest dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku wykazanej na tej fakturze. Jeżeli z kolei płatność za towar lub usługę wymienioną w załączniku nr 15 nie została wykonana zastosowaniem split payment (pomimo takiego obowiązku), to urząd skarbowy może ustalić sankcję w wysokości 30% kwoty podatku VAT przypadającej na nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15.