Ryczałt ewidencjowany to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Nie każdy może z niego skorzystać i nie każdemu taka forma opodatkowania będzie się opłacać. Dziś powiemy, dlaczego takie rozwiązanie nie jest dla każdego oraz kto może z niego skorzystać.

Czym charakteryzuje się ryczałt ewidencjonowany?

Po pierwsze z takiej formy opodatkowania mogą korzystać tylko przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą indywidualnie oraz prowadzący spółkę osobową. Po drugie, aby firma mogła korzystać z ryczałtu, nie może przekroczyć przychodów z działalności gospodarczej w kwocie 250 tysięcy euro (limit dotyczy roku 2020 i przychodów za 2019 rok). Jest również możliwość kwartalnego rozliczenia ryczałtu, ale wtedy limit wynosi 25 tysięcy euro. Ostatnim i często decydującym czynnikiem, który czasami zniechęca przedsiębiorców od wyboru ryczałtu, jest fakt, że w tej formie opodatkowania nie możemy pomniejszyć podatku dochodowego o koszty uzyskania przychodu.

Przychody ewidencjonowane mają różną stawkę ryczałtu, która jest zależna od tego, w jaki sposób zostają osiągane. Szczegóły poniżej:

• 20% – w zakresie wolnych zawodów,
• 17% – ze świadczenia określonych usług,
• 10% – z odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości w określonych sytuacjach,
• 8,5% – m.in. z zakresu działalności usługowych, w tym gastronomicznych w zakresie przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu, ze świadczenia usług przedszkolnych,
• 5,5% – m.in. z prowadzenia działalności wytwórczej, robót budowlanych,
• 3% – m.in. z prowadzenia działalności gastronomicznej, o ile nie sprzedajemy napojów o zawartości powyżej 1,5%, handlu, usług związanych z produkcją zwierzęcą,
• 2% – dotyczy sprzedaży przetworzonych w inny sposób niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych.

Należy także wspomnieć, że są pewne wyłączenia z możliwości stosowania ryczałtu. Dotyczą między innymi działalności aptek, lombardów, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Po pełen wykaz działalności, które przypadają na konkretny próg procentowy, zapraszamy do przeczytania tabelki: http://www.wskazniki.gofin.pl/8,97,2,ryczalt-od-przychodow-ewidencjonowanych.html

Zastanawiasz się, czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dla Ciebie? Zachęcamy do kontaktu z nami, gdzie pomożemy wybrać najbardziej przyjazny dla Ciebie i Twojej firmy sposób opodatkowania!

© 2019 - Biuro Usług Księgowych Egida Sp z o. o.

Realizacja: Sky Design Studio Reklamy Łódź