Po wybraniu odpowiedniego PKD oraz formy opodatkowania, czas najwyższy na formalizację naszej działalności. W tym celu powinniśmy udać się do najbliższego Urzędu Gminy lub miasta. To tam w odpowiednim oddziale będziemy mogli zarejestrować się Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Możliwe jest również zarejestrowanie się przez internet, jednak niezbędne w tym celu jest posiadanie podpisu elektronicznego.

Przypominamy, że wpis do CEIDG jest całkowicie darmowy! Warto o tym pamiętać, ponieważ po zarejestrowaniu firmy, możemy spodziewać się mnóstwa listów wzywających nas do uiszczenia opłaty za wpis do ewidencji firm o nazwie łudząco podobnej do CEIDG.

Procedura rejestracji działalności jest banalnie prosta, do wypełnienia otrzymujemy druk wielkości kartki A4. Na podstawie wypełnionego druku automatycznie zostanie Ci nadany numer NIP i REGON. Podczas wypełniania dokumentu musisz podać datę, od której ma wystartować Twoja działalność gospodarcza. Uprzedzamy –  dobrze zastanów się nad tą datą!

Czemu to takie ważne?! Jeśli korzystasz z ulgi ZUS na start, a założysz firmę na początku miesiąca, 6 miesięczny okres ulgi na ubezpieczenia społeczne będzie się zaczynał wraz ze startem działalności, jednak jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie działalności w połowie miesiąca, to okres 6 miesięcznej ulgi rozpocznie się dopiero od początku kolejnego miesiąca. Tym samym zyskujesz dodatkowe 15 dni zwolnienia z ZUS.

I to by było na tyle! Firma założona. Ale czy to koniec? Nic z tych rzeczy! Już niedalekiej przyszłości opowiemy o rejestracji do podatku VAT zgłoszeniu do ZUS.

Chcesz założyć firmę? Szukasz doświadczonych księgowych? Zachęcamy do kontaktu z naszym Biurem Rachunkowym Egida pod numerem telefonu: +48 515 260 538!

 

© 2019 - Biuro Usług Księgowych Egida Sp z o. o.

Realizacja: Sky Design Studio Reklamy Łódź