W poprzednim wpisie opisaliśmy pierwsze kroki jakie należy podjąć by założyć spółkę z o.o., jeżeli jeszcze nie widziałeś naszego poprzedniego wpisu sprawdź go teraz!

Wspólnicy posiadający umowę spółki w formie aktu notarialnego mogą wnioskować o wpisanie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). W oparciu o umowę spółki należy wypełnić formularz KRS-W3 oraz załączyć do niego druki: KRS-WA, KRS-WE, KRS-WH, KRS-WK, KRS-WL  i KRS-WM, a także m. in. umowę spółki, oświadczenie zarządu o wniesieniu kapitału, dokument o powołaniu członków organów spółki, czy listę wspólników. Wypełniony formularz po dokonaniu opłaty, której wysokość obecnie wynosi 600,00 zł należy złożyć we właściwym sądzie gospodarczym. Na opłatę składa się: opłata sądowa za wpis (500,00zł) oraz opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100,00zł). Opłaty są niższe, jeśli zdecydujemy się na rejestrację spółki online (w systemie S24) i wynoszą łącznie 350,00zł (opłata sądowa za wpis – 250,00zł oraz opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym  – 100,00zł)

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi posiadać własny rachunek bankowy, nowy rachunek bankowy mogą założyć jedynie osoby zasiadające w zarządzie.

W przypadku sp. z o.o. księgowość musi być prowadzona formie ksiąg handlowych, czyli tak zwanej pełnej księgowości. Po podpisaniu umowy z biurem księgowym należy przy pomocy druku NIP-8 zgłosić m. in. następujące informacje:

  • numery kont bankowych,
  • dane biura księgowego,
  • miejsce przechowywania dokumentów finansowych.

Cały ten proces oczywiście można również wykonać przez internet. Wymagany jest w tym celu podpis elektroniczny lub profil zaufany na platformie ePUAP.

Wraz z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego spółka otrzymuje numer NIP, REGON oraz KRS. Pozwala to spółce na pełne działanie jako osobie prawnej.

© 2019 - Biuro Usług Księgowych Egida Sp z o. o.

Realizacja: Sky Design Studio Reklamy Łódź