Znajdź nas:

Zakładamy firmę! Lekcja 6 – założenie spółki z o.o.

Aktualności,Przedsiębiorca
zakładamy firmę założenie sp. z o. o. egida

W poprzednim wpisie opisaliśmy pierwsze kroki jakie należy podjąć by założyć spółkę z o.o., jeżeli jeszcze nie widziałeś naszego poprzedniego wpisu sprawdź go teraz!

Wspólnicy posiadający umowę spółki w formie aktu notarialnego mogą wnioskować o wpisanie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). W oparciu o umowę spółki należy wypełnić formularz KRS-W3 oraz załączyć do niego druki: KRS-WA, KRS-WE, KRS-WH, KRS-WK, KRS-WL  i KRS-WM, a także m. in. umowę spółki, oświadczenie zarządu o wniesieniu kapitału, dokument o powołaniu członków organów spółki, czy listę wspólników. Wypełniony formularz po dokonaniu opłaty, której wysokość obecnie wynosi 600,00 zł należy złożyć we właściwym sądzie gospodarczym. Na opłatę składa się: opłata sądowa za wpis (500,00zł) oraz opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100,00zł). Opłaty są niższe, jeśli zdecydujemy się na rejestrację spółki online (w systemie S24) i wynoszą łącznie 350,00zł (opłata sądowa za wpis – 250,00zł oraz opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym  – 100,00zł)

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi posiadać własny rachunek bankowy, nowy rachunek bankowy mogą założyć jedynie osoby zasiadające w zarządzie.

W przypadku sp. z o.o. księgowość musi być prowadzona formie ksiąg handlowych, czyli tak zwanej pełnej księgowości. Po podpisaniu umowy z biurem księgowym należy przy pomocy druku NIP-8 zgłosić m. in. następujące informacje:

  • numery kont bankowych,
  • dane biura księgowego,
  • miejsce przechowywania dokumentów finansowych.

Cały ten proces oczywiście można również wykonać przez internet. Wymagany jest w tym celu podpis elektroniczny lub profil zaufany na platformie ePUAP.

Wraz z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego spółka otrzymuje numer NIP, REGON oraz KRS. Pozwala to spółce na pełne działanie jako osobie prawnej.

Aktualności

Najnowsze wpisy

Aktualności ze świata księgowości, wskazówki dla przedsiębiorców oraz nowości związane z działalnością naszego biura rachunkowego w Łodzi.